Grupy wychowawcze są integralną częścią specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dorohusku. Są przeznaczone dla wychowanków od 7 do 24 roku życia. Naszym podopiecznym zapewniamy całodobową i całotygodniową opiekę (od poniedziałku do piątku) przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerwy wakacyjnej, ferii szkolnych i przerw świątecznych. Pobyt wychowanków w grupach wychowawczych jest bezpłatny, rodzice pokrywają jedynie koszty wyżywienia obejmujące 4 posiłki dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, kolacja). W jadłospisie uwzględniane są diety ze wskazań lekarskich - bezglutenowa, bezbiałkowa, bezcukrowa oraz specyficzne preferencje żywieniowe dzieci z autyzmem.

Dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej istnieje możliwość uzyskania całościowego pokrycia kosztów wyżywienia przez MOPS. W ramach grup wychowawczych oferujemy:

• Funkcjonalny budynek z podjazdem dla wózków inwalidzkich.
  • Zakwaterowanie w kilkuosobowych, przestronnych salach wyposażonych w estetyczne i funkcjonalne meble oraz sprzęt RTV.
  • Łazienki dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.
  • Stołówkę, w której wychowankowie otrzymują całodobowe, pełnowartościowe i smaczne wyżywienie.
  • Salę gimnastyczną z pełnym wyposażeniem.
  • Pracownię komputerową.
  • Pracownię gospodarstwa domowego.
  • Ogród szkolny.
  • Plac zabaw i boisko szkolne.

Zapewniamy:

• Wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która zapewnia właściwą opiekę wychowawczo - opiekuńczą nad wychowankami.
  • Opiekę psychologiczną.
  • Opiekę pielęgniarską.
  • Własny środek transportu, który umożliwia dowożenie wychowanków grup wychowawczych do domu i szkoły, wyjazdy na wycieczki, imprezy integracyjne i sportowe.

W ramach zajęć pozalekcyjnych w grupach wychowawczych prowadzone są zajęcia mające na celu przygotowanie wychowanków w miarę ich możliwości do samodzielnego udziału w życiu społecznym i integracji ze środowiskiem. Dzieci i młodzież mają zapewnione odpowiednie warunki do wszechstronnego rozwoju, nauki, zabawy, rekreacji i wypoczynku.

Grupy wychowawcze stwarzają wychowankom doskonałe możliwości do:

• doskonalenia umiejętności samoobsługowych dzieci i młodzieży w zakresie higieny osobistej, prac porządkowych, przygotowania posiłków i innych czynności codziennych,
  • wdrażania wychowanków do prac porządkowych i społecznie użytecznych,
  • rozwoju psychofizycznego poprzez udział w zajęciach świetlicowych, plastycznych, muzycznych, sportowych, kulinarnych,
  • rozwijania indywidualnych zainteresowań i uzdolnień poprzez udział w kołach zainteresowań: plastycznym "Barwne spotkania", technicznym, przyrodniczym, tanecznym "Zumba",
  • wypoczynku, rekreacji i rozrywki (wycieczki turystyczno - krajoznawcze, rajdy piesze, spacery, wyjścia do kina, muzeum itp.),
  • udziału w imprezach okolicznościowych: Dzień Chłopaka, Święto Pieczonego Ziemniaka, Andrzejki, Mikołajki, Walentynki, Dzień Kobiet, Święto Wiosny itp.); dyskoteki, konkursy plastyczne,
  • udział w Sportowych Turniejach organizowanych z okazji pór roku: Jesienny, Zimowy, Wiosenny oraz Letni Turniej Sportowy, w których przewidzianych jest wiele zróżnicowanych konkurencji sportowych dostosowanych do indywidualnych możliwości wychowanków.

Uroczyście obchodzimy urodziny wychowanków. Z tej okazji pieczone są torty dla solenizantów oraz organizowana jest dyskoteka dla wszystkich podopiecznych.

Dbamy przede wszystkim o to, żeby nasi wychowankowie czuli się bezpieczni, akceptowani i rozumiani.