Teatr Azumi

Teatr Azumi powstał w 2007 roku z inicjatywy Pani Anny Puchty, doświadczonej nauczycielki pracującej w SOSW w Dorohusku i debiutował przedstawieniem pt. "Pani Morza" na XVIII Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Zaangażowanych w działania teatralne jest około 30- 36 aktorów - dzieci i młodzież uczęszczająca do przedszkola, szkoły podstawowej i klas przysposabiających do pracy.

Teatr, jak mówi Pani Ania,  jest z natury rzeczy syntezą sztuk, ponieważ wykorzystuje wszystkie środki wyrazu artystycznego.

Spontaniczność, która się pojawia, szczególnie sprzyja osobom, które mają trudności w komunikowaniu się ze środowiskiem. Aktywne uczestnictwo wyraża się w chęci i odwadze przedstawiania własnego widzenia świata, jego interpretacji, powoduje dialog z sobą samym i z innymi aktorami, pozwalając tym samym wyjść z izolacji społecznej. Objawia się to, nawiązaniem dialogu z odbiorcami, zaprezentowaniem postawy wobec świata i ludzi.

Najmocniejszą stroną zajęć jest ich terapeutyczna i atrakcyjna forma. Zajęcia prowadzone są w  obszarach: praca aktora na scenie, ruch sceniczny i przestrzeń sceniczna, techniki aktorskie, techniki teatralne , charakteryzacja, kostiumografia  oraz scenografia. Zespoły mają za zadanie  pomagać przy realizowaniu spektakli i przedstawień oraz czuwać nad sprawnym ich przebiegiem. Dzieci i młodzież uczą się podstaw wykonywania makijażu i charakteryzacji scenicznej, współpracują przy tworzeniu kostiumów oraz wykonują dekoracje i rekwizyty potrzebne do spektakli.

Dzięki nabytej wiedzy i doświadczeniu od 2007 roku powstały następujące przedstawienia: ,,Pani Morza” 2007, „Cztery Pory Roku" 2008, „Krótka historia” 2010, „Dąb i Dziewczyna” 2010, „Słowik” 2011, „Toyatamabime” 2013, „Kot w butach” 2013, „Siostry Jesieni” 2015, „Kołowrotek - Śpiąca Królewna" 2015-2016, „Dziewczynka z Zapałkami -podróż” 2016-2017, „Baron Cygański” 2017, „Dzieci Króla Smoka” 2017-2018, „Kot w Butach” 2022,  „Zaczarowany Kufer” 2023, „Lampa - w kręgu życia” 2024r..

A my… wykorzystując taki potencjał pracujemy z dziećmi i młodzieżą nad naszym teatrem, wypracowaliśmy formę teatru, który opiera się na muzyce i naturalnym ruchu dziecka bez przekazu werbalnego, dominuje więc technika żywego planu z elementami pantomimy, teatr maski i lalki inspirowany teatrem japońskim.

Scenariusze na podstawie, których powstają spektakle tworzymy sami, na miarę możliwości naszych dzieci i młodzieży, za podstawę uznając język ciała i emocji, który jest zrozumiały dla wszystkich. W konsekwencji wszyscy przyzwyczajamy się do bycia aktorem.

Stawiamy na osobisty rozwój, doskonalenie umiejętności warsztatowych i artystycznych uczestników oraz instruktorów, pracujemy nad nowymi pomysłami przedstawień, angażując nowych członków do zespołu teatralnego i tych, którzy chcą grać z nami.

Nasze przedstawienia prezentujemy w zaprzyjaźnionych szkołach, przeglądach, konkursach.

I spotykamy się ze wszystkimi chętnie

„na naszym, wciąż nieprzetartym szlaku…”

Anna Puchta

LAMPA - W KRĘGU ŻYCIA.

Kot w Butach 2022 - reaktywacja

Dzieci Króla Smoka 2018 - Nagrodzony na Ogólnopolski Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Albertiana w Krakowie

Baron Cygański 2017

Kołowrotek - Śpiąca Królewna 2016

Siostry Jesieni 2015

Kot w Butach 2013 - po raz pierwszy zagrany.

Toyatamabime 2013

Dąb i Dziewczyna 2010