Wydarzenia

Dzień Rodziny... to niezwykły dzień... - 01.06.2019r.

     1 czerwca 2019 r. odbył się w naszej placówce Dzień Rodziny. Jak co roku była to okazja do wspólnej zabawy wychowanków i ich rodzin, pracowników i zaproszonych gości. Spotkanie rozpoczęły rozśpiewane dzieci z naszego przedszkola, których występ wprowadził radosną atmosferę. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Na dzieci czekał dmuchany plac zabaw i kącik plastyczny, modelowanie balonów, zaplatanie kolorowych warkoczyków. Pod okiem animatora dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych i puszczaniu baniek. Uczniowie klas PdP oraz pracownicy przygotowali degustację potraw regionalnych, ciast i napojów. Nie zabrakło również "Babeczek przedszkolaka" przygotowywanych co roku przez naszych najmłodszych wychowanków.
     Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy służb mundurowych i ratunkowych. Niewątpliwą atrakcją okazał się pokaz psów terapeutycznych przeprowadzony przez panią Joannę Babut prezesa stowarzyszenia "Łapa na szlaku" i panią Renatę Sadowską.
Zainteresowani rodzice mogli skorzystać z konsultacji specjalistycznych - logopedy, fizjoterapeuty, terapeuty SI i psychologa.
Dużą radość swoją obecnością sprawili absolwenci placówki, którzy licznie pojawili się na imprezie. Ostatnim punktem spotkania było grillowanie na łonie natury.
     W atmosferze wspólnej zabawy płynął czas uczestnikom Dnia Rodziny. Było kolorowo, ciekawie, a przede wszystkim radośnie, po prostu rodzinnie...

     Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie włączyli się w zorganizowanie dzisiejszej uroczystości, a przede wszystkim sponsorom, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo:

 • Firmie Nuctech Warsaw Company Limited sp. z o.o. z Warszawy,
 • Firmie GRIN Budownictwo sp. z.o.o. z Białegostoku,
 • Panu Mieczysławowi Seweryniukowi - "Adriust" Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Export-Import z Brzeźna,
 • Producentowi wody - Firmie AQUA EAST POLSKA SP. Z O.O. z Rudy Huty,
 • Panu Januszowi Prucnalowi -Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Hand - Skór" z Ostrowa,
 • Pani Adriannie Jeżynie - Kunka - Apteka "Zielona" w Dorohusku,
 • Bank Spółdzielczy w Leśniowicach, Oddział w Dorohusku,
 • Pani Klaudii Potockiej - Gabinet Fizjoterapii "Klamed" w Dorohusku,
 • Firmie Chłodnia Igloo Poterewicz Spółka jawna z Chełma,
 • Firmie Frutimar z Chełma,
 • Firmie Mondi Dorohusk sp. z.o.o. z Brzeźna,
 • Panu Grzegorzowi König - KŐNIG S.C. z Okop Nowych,
 • Panu Danielowi Leonowi Misiurskiemu - Piekarnia w Woli Uhruskiej"Przystanek Talentowo" - 15.05.2019r.

     W dniu 15 maja 2019r. mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w Wiosennych Konfrontacjach Teatralno- Muzycznych "Przystanek Talentowo".
Był to już III Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbywający się w Nałęczowie. Organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kęble oraz Nałęczowski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Pomocy i Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "SZANSA".
Jak co roku prezentacja zespołów teatralnych, muzycznych i tanecznych całego województwa lubelskiego wniosła ogrom radości i zdrowej rywalizacji.
     Teatr Azumi ze Specjalnego ośrodka Szkolno-Wychowawczego zajął pierwsze miejsce w kategorii zespół teatralny , prezentując spektakl pod tytułem "Dzieci Króla Smoka".
Barwne widowisko ujęło widzów pięknem opowiedzianej ruchem oraz tańcem historii oraz z kunsztem wykonanych samodzielnie kostiumów i głównego bohatera -ogromnego szesnasto-metrowego Smoka.
Cieszy fakt, że dzieci i młodzież mogą odnaleźć się w roli aktorów i reżyserów, kształcić twórczą postawę i inspirować do poszukiwań własnej artystycznej wypowiedzi.
Mityng Lekkoatletyczny - 14.05.2019r.

     Dnia 14.05.2019r. w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej w Dorohusku odbył się XI Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny z Okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dorohusk 2019, zorganizowany przez SOSW w Dorohusku.
W Mityngu wzięli udział zawodnicy z 11 placówek z województwa lubelskiego: DPS w Nowinach Przeznaczony dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie, SOSW w Dorohusku, SOSW w Hrubieszowie, SOSW we Włodawie, SOSW w Zamościu, ŚDS w Chełmie, ŚDS ,,Cytrynka" w Dorohusku, WTZ Ośrodka Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie, WTZ przy I.S.O.N. ,,Prometeusz" w Chełmie, WTZ Rejowcu Fabrycznym, WTZ w Wojsławicach. Zawodnicy rywalizowali między sobą w następujących konkurencjach: bieg na dystansie 100 m, 200 m, kobiet i mężczyzn, bieg z przeszkodami kobiet i mężczyzn, rzut piłeczką palantową kobiet i mężczyzn, rzut piłką lekarską kobiet i mężczyzn, skok w dal z miejsca kobiet, pchnięcie kulą mężczyzn, sztafeta 4 x 100 m.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pani Renata Lalik Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku, Anna Grzywna Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Dorohusku, Pani Agata Radzięciak Radna Rady Powiatu, Ksiądz Ryszard Winiarski Proboszcz Parafii Dorohusk, Pan Radosław Dobrzyński z-ca Komendanta Komisariatu Policji w Dorohusku, Pani Tamara Radecka Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy ,,Cytrynka" w Dorohusku, Pan Arkadiusz Słomka Prezes Klubu Sportowego ,,Granica" w Dorohusku.
Impreza obiatę była honorowym patronatem przez Kuratora Oświaty w Lublinie Panią Teresę Misiuk oraz Starostę Chełmskiego Pana Piotra Deniszczuka. Otwarcia i zamknięcia XI Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny z Okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Dorohusk 2019 dokonała Pani Bożena Kloc Dyrektor SOSW w Dorohusku. Fundatorem pucharów, medali, nagród i dyplomów było Starostwo Powiatowe w Chełmie. Natomiast sponsorami konsumpcji byli: "H2d" S.C. Hanna Drygiel Daniel Misiurski-piekarnia Wola Uhruska, ŚDS ,,Cytrynka w Dorohusku", GOKiT w Dorohusku, Stowarzyszenie na Rzecz SOSW w Dorohusku ,,Pomocna Dłoń". Opiekunom drużyn pomagali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Dorohusku. Zwycięzców udekorowano medalami, wręczono im dyplomy. Każda drużyna na pamiątkę wspaniałej rywalizacji otrzymała puchar i nagrodę w formie piłki. Dekoracji zwycięzców dokonali: Pani Bożena Kloc Dyrektor SOSW w Dorohusku oraz Ksiądz Ryszard Winiarski Proboszcz Parafii Dorohusk. Zawody uatrakcyjnił występ uczniów SOSW w Dorohusku-Teatr ,,Azumi" prowadzony przez Panią Annę Dobras.

Laureatami w poszczególnych konkurencjach byli:
w biegu na dystansie 100 m kobiet
I miejsce Szokaluk Kamila SOSW Dorohusk
II miejsce Domańska Barbara WTZ Wojsławice
III miejsce Kielar Jowita SOSW Hrubieszów
w biegu na dystansie 100 m mężczyzn
I miejsce Raczek Adrian WTZ Ośrodka Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie
II miejsce Studziński Kamil SOSW Dorohusk
III miejsce Jaworski Filip SOSW Włodawa
w biegu na dystansie 200 m kobiet
I miejsce Szokaluk Kamila SOSW Dorohusk
II miejsce Żabik Patrycja SOSW Dorohusk
III miejsce Staruch Weronika SOSW Hrubieszów
w biegu na dystansie 200 m mężczyzn
I miejsce Studziński Kamil SOSW Dorohusk
II miejsce Bąk Piotr SOSW Dorohusk
III miejsce Kamela Tomasz ŚDS Chełm
w biegu z przeszkodami kobiet
I miejsce Zarek Weronika SOSW Dorohusk
II miejsce Łaskarzewska Katarzyna SOSW Dorohusk
III miejsce Kot Julia SOSW Dorohusk
w biegu z przeszkodami mężczyzn
I miejsce Prabucki Kamil SOSW Włodawa
II miejsce Kamela Tomasz ŚDS Chełm
III miejsce Tarnowski Kamil WTZ Rejowiec Fabryczny
w skoku w dal z miejsca kobiet
I miejsce Domańska Barbara WTZ Wojsławice
II miejsce Żabik Patrycja SOSW Dorohusk
III miejsce Kuśmierczyk Klaudia SOSW Włodawa
w pchnięciu kulą mężczyzn
I miejsce Gol Marcin DPS Nowiny
II miejsce Ulewicz Łukasz ŚDS ,,Cytrynka" Dorohusk
III miejsce Prabucki Kamil SOSW Włodawa
w rzucie piłeczką palantową kobiet
I miejsce Staruch Weronika SOSW Hrubieszów
II miejsce Nowakowska Joanna DPS Nowiny
III miejsce Odrzywolska Jolanta SOSW Hrubieszów
w rzucie piłeczką palantową mężczyzn
I miejsce Bąk Piotr SOSW Dorohusk
II miejsce Torbiński Krzysztof SOSW Zamość
III miejsce Gamla Ernest DPS Nowiny
w rzucie piłką lekarską kobiet
I miejsce Odrzywolska Jolanta SOSW Hrubieszów
II miejsce Kielar Jowita SOSW Hrubieszów
III miejsce Kot Julia SOSW w Dorohusku
w rzucie piłką lekarską mężczyzn I miejsce Moniakowski Grzegorz WTZ Ośrodka Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie
II miejsce Gol Marcin DPS Nowiny
III miejsce Kogut Stanisław ŚDS ,,Cytrynka" Dprohusk
w sztafecie 4 x 100 m.
I miejsce SOSW Dorohusk
II miejsce SOSW Włodawa
III miejsce WTZ Ośrodka Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie


Organizatorzy dziękują wszystkim zawodnikom za przybycie, wspaniałą rywalizację i zapraszają za rok.
XI Międzyszkolny Konkurs dla Klas Przysposabiających do Pracy.
"Razem możemy więcej"
- 21.03.2019r.

     W dniu 27.03.2019r. już po raz jedenasty Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Dorohusku był organizatorem Międzyszkolnego Konkursu dla Klas Przysposabiających do Pracy.
     W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięły udział cztery zespoły z województwa lubelskiego. Naszą placówkę reprezentowali uczniowie: Justyna Kapyś, Dominika Humieniuk i Piotr Bąk. Celem konkursu było zaprezentowanie przez drużyny swoich wiadomości i umiejętności z wybranych dziedzin życia oraz pokazanie współdziałania i współpracy w zespole.
     Konkurencje z jakimi zmierzyli się uczestnicy to: nadanie potwierdzenia przesyłki poleconej, jajka faszerowane, wiosenna sałatka, rozmnażanie tui oraz dekoracja świątecznego stołu. Impreza przebiegła w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Komisja Konkursowa bardzo wysoko oceniła wszystkie wykonane zadania. Nie było przegranych, każdy zespół został zwycięzcą.
     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie.
     Razem możemy więcej, więc do zobaczenia za rok.
Powitanie Wiosny. - 21.03.2019r.

     21 marca wychowankowie naszej placówki uczcili nadejście długo oczekiwanej wiosny. W tym dniu, jak co roku odbył się Turniej Sportowy pod hasłem "Witaj Wiosno". Uczestnicy rozgrywek włożyli dużo siły oraz serca w to, aby to ich drużyna odniosła zwycięstwo. Niezwykłe emocje towarzyszyły wszystkim do ostatniej sekundy, a głośny i wspaniały doping zagrzewał sportowców do walki. Na zakończenie obchodów pierwszego Dnia Wiosny wszyscy spotkali się przy ognisku. Pyszne, pieczone kiełbaski i dobry humor sprawiły, że pierwsza wiosenna impreza na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli. Mamy nadzieję, że tak skutecznie pożegnana zima przypomni sobie o nas dopiero w grudniu, a wiosna już z nami zostanie.
Albertiana 2019. - 19.02.2019r.

     W wyniku pierwszego etapu eliminacji XIX-go Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2019, spośród 10 zespołów i 12 solistów, przeszło 9 zespołów i 3 solistów, w tym Teatr Azumi. W eliminacjach brały udział zespoły z województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, które obejmował region IV.
Razem z Teatrem Azumi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Dorohusku, który zaprezentował sztukę "Dzieci Króla Smoka", do drugiego etapu zakwalifikowały się: Grupa Teatralna Motyle z "Chwilo Trwaj" oraz Grupa Teatralna WTZ Korytniki z "Na ludową Nutę". Bardzo długo przygotowywaliśmy się do XIX-go Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2019, którego finał odbędzie się 18-go marca 2019 roku w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie. Na festiwal przybędą, oprócz teatru Azumi z Dorohuska zespoły oraz soliści z całej Polski.
     Albertiana co roku gromadzi nas na występach, które wzruszają, przenosząc w przepiękny świat teatru, muzyki i niesamowitych wrażeń. Czasami poruszają tak bardzo, że doprowadzają widzów do łez. Przegląd organizuje fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" i fundacja im. Brata Alberta. Jest to ogólnopolski konkurs artystyczny podzielony na kilka etapów i biorą w nim udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną- soliści jak i zespoły teatralne. W konkursie bierze udział około tysiąca osób. Jego laureaci, jak co roku, otrzymają nie tylko nagrody rzeczowe, ale też 'Maski', przyznawane przez pięć, najbardziej uznanych, Krakowskich teatrów.
     Jest to w pełni profesjonalny festiwal. Przygotowany, zorganizowany przy pomocy wielu wspaniałych ludzi, według pomysłu pani Anny Dymnej. Integruje ludzi z różnych środowisk i daje szansę poznania świata i rozwijania swoich możliwości artystycznych wielu wspaniałym, niepełnosprawnym artystom. Albertiana to promocja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie z całej Polski, ale przede wszystkim pokazanie, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą by tworzyć, dostarczać wzruszeń, radości dla nas wszystkich.
     Kostiumy do spektaklu "Dzieci Króla Smoka" przygotowywałam razem z artystami Teatru Azumi ponad rok - powiedziała Anna Dobras. Była to ciężka i mozolna praca, ponieważ sam smok mierzy szesnaście metrów długości i składa się z 2,5 tysiąca elementów. Kostiumy to współgrające ze smokiem elementy przedstawienia, które tworzą ze sobą barwną całość. Artystycznych wrażeń dopełnia oryginalna muzyka. Dzięki długim i nieraz wyczerpującym przygotowaniom, udało nam się osiągnąć sukces.
WIZYTA W DOMU DZIENNEGO POBYTU W CHEŁMIE. - 21.01.2019r.

     Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku pod opieką p. Marty Łatki i Justyny Bochen odwiedzili podopiecznych Domu Dziennego Pobytu w Chełmie. Podczas wizyty dzieci prezentowały swoje umiejętności wokalne. Podopieczni entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzali uczniów brawami i przyłączyli się do śpiewania. Uczniowie odśpiewali "Sto Lat" i wręczyli własnoręcznie wykonane upominki z życzeniami wszelkiej pomyślności w ciągu całego roku. Cieszymy się, że naszym występem tym starszym, często schorowanym osobom, które potrzebują wiele ciepła, serdeczności i życzliwości mogliśmy sprawić choć odrobinę radości.
     Spotkanie było dla dzieci prawdziwą lekcją wychowawczą, uczącą empatii, tolerancji i otwartości na potrzeby innych osób, w tym również starszych i schorowanych. Dzięki tej wizycie uczniowie z pewnością wiele zrozumieli i na długo zapamiętają ten wyjazd.
Zabawę czas zacząć.... - 05.01.2019r.

     5 stycznia 2019 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku miała miejsce wspaniała uroczystość - zabawa choinkowa. Kotyliony, wodzirej, król i królowa balu, zaskakujące kostiumy, a przede wszystkim wyjątkowi uczestnicy: przedszkolaki, uczniowie, słuchacze, rodzice i nasi absolwenci. Wszystkim dopisywały doskonałe humory, a czas radosnych spotkań, zabawy, pozostaną w naszej pamięci na długo. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.
Poczta Polska dała szansę osobom niepełnosprawnym. - 01.10.2018r. - 31.12.2018r.

     Uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Dorohusku pod opieką Katarzyny Sokaluk przez kilka miesięcy odbywali praktyki wspomagane w Urzędzie Poczty Chełm 1, przy Alei Żołnierzy Wojska Polskiego w Chełmie. Mieli możliwość zapoznania się z pracą urzędników poczty i listonoszy oraz zdobycia kolejnych doświadczeń zawodowych. Wykonywali proste prace, np. pomagali w przyjmowaniu paczek i przesyłek kurierskich, segregowaniu listów i paczek na rejony doręczeń, datowaniu zwrotów. Mogli przez chwilę poczuć się jak asystent pocztowy. W urzędzie panowała miła i serdeczna atmosfera, a pracownicy zawsze służyli radą i pomocą. Uczniowie chętnie uczestniczyli w praktykach. Priorytetem naszej szkoły jest wyposażenie absolwentów w takie umiejętności, by po zakończeniu edukacji byli jak najbardziej samodzielni i mieli realną możliwość odnalezienia się na rynku pracy. Praktyki pozwalają na namacalne zetknięcie się ze środowiskiem pracy.
     Składamy serdeczne podziękowania dla Poczty Polskiej, że dała nam taką szansę.
XII Integracyjny Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Dorohusk 2018. - 11.12.2018r.

     W dniu 11. 12. 2018r. w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Dorohusku odbył się XII Integracyjny Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Dorohusk 2018, zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dorohusku. W tegorocznych indywidualnych rozgrywkach wzięło udział 36 zawodników z 10 placówek.

Zawodnicy reprezentowali:

 1. Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmie
 2. Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Cytrynka" w Dorohusku
 3. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Dorohusku
 4. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kęble
 5. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy we Włodawie
 6. Warsztat Terapii Zajęciowej Ośrodka Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie
 7. Warsztat Terapii Zajęciowej przy I.S.O.N. ,,Prometeusz" w Chełmie
 8. Warsztat Terapii Zajęciowej w Majdanie Zahorodyńskim
 9. Warsztat Terapii Zajęciowej w Wojsławicach
 10. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sawinie
     Przebieg zawodów koordynował, sędzia główny, Sławomir Gajewski. W sprawnym przeprowadzeniu rozgrywek pomagali uczniowie SP w Dorohusku, w roli sędziów liczących. Cały turniej przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Mimo, że podium mogło pomieścić tylko trzech najlepszych zawodników w dwóch kategoriach, to wszyscy uczestnicy mogli czuć się wygranymi, ponieważ nie wynik końcowy był tu najważniejszy, a spotkanie w gronie fantastycznych ludzi i wspólna wymiana doświadczeń.
     Sponsorem pucharów oraz nagród rzeczowych było Starostwo Powiatowe w Chełmie.


A oto wyniki rozgrywek:

W kategorii kobiet:
I miejsce - Litomska Milena SOSW we Włodawie
II miejsce - Szokaluk Kamila SOSW w Dorohusku
III miejsce - Tycholis Natalia SOSW w Dorohusku

W kategorii mężczyzn:
I miejsce - Płoński Grzegorz WTZ w Wojsławicach
II miejsce - Roman Rafał WTZ Ośrodka Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie
III miejsce - Kozar Paweł SOSW w Dorohusku     Po długich zmaganiach około godziny 13.00 odbyło się oficjalne zakończenie turnieju. Zwycięzcy zostali udekorowani medalami, otrzymali dyplomy. Wszystkie placówki dostały puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
     Organizatorzy zapewnili zawodnikom słodki poczęstunek w trakcie rozgrywek. Sponsorem słodkiego poczęstunku była piekarnia z Woli Uhruskiej - ,, H2d" S.C. Hanna Drygiel Daniel Misiurski.
     Po raz kolejny wszyscy uczestnicy zawodów, nie tylko rywalizowali ze sobą w duchu fair play, ale przy tym miło spędzili czas w gronie rówieśników.

BIAŁO- ZIELONY MIKOŁAJ w SOSW w DOROHUSKU. - 06.12.2018r.

     Dnia 06 grudnia 2018 r. odwiedził nas Biało- Zielony Mikołaj z Klubu Sportowego "Chełmianka". Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dorohusku zostali hojnie obdarowani prezentami. Mikołaj, a właściwie wielu Mikołajów, przywieźli także sprzęt AGD, który uatrakcyjni zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego.
     Biało- Zielonym Mikołajom z Klubu Sportowego "Chełmianka" serdecznie dziękujemy za pamięć i okazaną życzliwość.
Zabawa andrzejkowa. - 29.11.2018r.

     W wieczór andrzejkowy łączą się dwa światy: realny z tym magicznym, pełnym czarów i wróżb. Nasi wychowankowie mieli okazję doświadczyć wielu wrażeń wynikających z przenikania się mistycyzmu z przyziemnością podczas "Zabawy andrzejkowej". Młodzież mogła poznać imię przyszłego partnera, zawód, który będą wykonywali w przyszłości lub usłyszeć, jakie niespodzianki szykuje dla nich los. Każdy z uczestników zabawy poczęstowany został cukierkiem z optymistyczną wróżbą. Oczywiście wszystkie przepowiednie potraktowane były z przymrużeniem oka, dlatego też nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy. Następnie wszyscy świetnie bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki.Gimnazjaliści dla klimatu. - 23.11.2018r.

     W dniu 23 listopada, my gimnazjaliści SOSW w Dorohusku zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do rozmowy na temat konsekwencji zmiany klimatu w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na łagodzenie tej zmiany. Wcześniej przygotowaliśmy się do dyskusji uczestnicząc w programie "Klimat to temat" przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podjęliśmy się tak ważnego tematu także z tego powodu, że w dniach 2-14 grudnia w Katowicach odbędzie się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania dalszemu wzrostu temperatury na Ziemi. Zachęcamy wszystkich do dbania o klimat.Mali Patrioci na Medal. - 09.11.2018r.

     Dzieci z naszego przedszkola aktywnie włączyły się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Podczas zajęć edukacyjnych utrwalały znajomość symboli narodowych, przygotowały flagi i kokardy narodowe. W czasie uroczystej akademii dumnie recytowały wiersz Wł. Bełzy pt. "Katechizm polskiego dziecka". Wielkie oklaski towarzyszyły przedszkolakom w czasie opowieści ruchowej do piosenki " Jesteśmy Polką i Polakiem". Dzieci brały również udział w akcji "Rekord dla Niepodległej". W piątek 9 listopada, o "magicznej godzinie" 11:11 wraz z całą społecznością ośrodka odśpiewały cztery zwrotki hymnu narodowego.

FilmW hołdzie dla Niepodległej... - 08.11.2018r.

     8 listopada w SOSW w Dorohusku odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie była to jedyna okazja do uczczenia tego wielkiego wydarzenia. Jeszcze w październiku posadzone zostały "Dęby Niepodległości", zaś 9 listopada odśpiewano cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Hymn Polski wykonano dokładnie o godzinie 11.11, w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej". W tym dniu uczniowie wraz z nauczycielami przeszli ulicami Dorohuska z flagami oraz transparentem "Kocham Polskę".Pamiętali o poległych żołnierzach. - 01.11.2018r.

     W Święto Wszystkich Świętych Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Przed tym dniem także nasi uczniowie odwiedzili pomnik poświęcony poległym podczas II wojny światowej. Młodzież zapalając znicze oddała cześć całym pokoleniom naszych przodków, którzy walczyli za ojczyznę."Święto pieczonego ziemniaka" - jesienny turniej sportowy - 18.10.2018r.

"Święto dziś ziemniaka mamy,
Tak więc wszystkich zapraszamy
Na konkursy i zawody
Na zagadki i podchody..."

     Pod takim hasłem, dnia 18 października br., wychowankowie naszego Ośrodka obchodzili Święto pieczonego ziemniaka. Kolejny rok impreza przybrała formę: jesiennego turnieju sportowego. Założeniem, którego jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez promowanie aktywności fizycznej w konkurencjach i zawodach sportowych.
     Wychowankowie biorąc udział w zaplanowanych działaniach mieli okazję do: sadzenia i zbierania ziemniaków, rzucania do celu, kelnerowania. Wykazali się wielką aktywnością i pomysłowością w wykonywaniu zadań. Na zakończenie frajdą było pieczenie kiełbasek i ziemniaków w rozpalonym ognisku. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas.

Organizatorzy.Przygoda z Jesienią - 10.10.2018 r.

     W dniu 10.10.2018r. przedszkolaki wyruszyły na poszukiwania Pani Jesieni. Już za progiem Placówki rozpoczęła się Przygoda z Jesienią. Dzieci w drodze do lasu tropiły oznaki jesieni, rozwiązywały zagadki oraz wykonywały różne zadania, które im Pani Jesień po drodze ukryła. W lesie udało się dzieciom znaleźć grzyby, na szczęście mieliśmy ze sobą Atlasy grzybów i szybko zorientowaliśmy się, które okazy możemy zabrać do przedszkola. W trakcie wizyty w lesie przedszkolaki zdobyły odznakę Przyjaciela Przyrody. Do przedszkola wróciły z koszami pełnymi skarbów. Przy ognisku i kiełbasce mogliśmy się pochwalić i podzielić z innymi skarbami jakie udało nam się nazbierać. Z koszami skarbów i głowami pełnymi wrażeń dzieci wróciły do przedszkola. Przygoda z jesienią możliwa była dzięki wolontariuszom , którzy wspierali nas w trakcie imprezy. A byli to uczniowie klas przysposabiających do pracy.Akcja edukacyjna "Bezpieczeństwo na drodze" - 4.10.2018 r.

     Już po raz XI odbyła się w dniu 4 października 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku akcja edukacyjna "Bezpieczeństwo na drodze".
     Celem było utrwalenie i pogłębienie wiedzy naszych uczniów z zakresu bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
     Przeprowadzony w ramach akcji konkurs wiedzy wśród uczestników potwierdził, że nasze cykliczne działania przynoszą efekty. Odpowiedzi uczniów były nagradzane materiałami edukacyjnymi z zakresu bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym przekazanymi przez współorganizatorów akcji.
     Organizatorzy wyrażają wdzięczność dla Komendanta Komisariatu Policji w Dorohusku, Komendanta Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie za wspieranie naszych inicjatyw zmierzających do poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym.Jesienne wędkowanie ... - 27.09.2018 r.

     27.09.2018r wychowankowie naszego ośrodka pod opieką p. Józefa Bonieckiego brali udział w II Spławikowych Zawodach Wędkarskich o puchar Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie.
Zawody odbyły się na łowisku " Bajoro" w miejscowości Suszno.
W zawodach uczestniczyły ekipy wędkarskie z SOSW Hrubieszów,SOSW Dorohusk, SOSW Włodawa oraz zawodnicy z Warsztatów Terapii Zajęciowej we Włodawie.
Podczas zawodów nasi wychowankowie złowili 12 okazów płoci i leszczy , co dało naszej drużynie III miejsce w ogólnej klasyfikacji. Podczas zawodów wszystkim uczestnikom dopisywały dobre humory oraz radość z możliwości wędkowania w malowniczych terenach Pojezierza Łęczyńsko -Włodawskiego.
Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami oraz wręczono im okolicznościowe dyplomy i puchary.
Po części oficjalnej zawodów wędkarskich , wszyscy uczestnicy mogli posilić się przy okazjonalnym grillu pieczonymi kiełbaskami oraz napić się ciepłej herbaty.XXI Przegląd Piosenki Ludowej - 27.09.2018 r.

     Po raz kolejny uczestniczyliśmy w XXI Przeglądzie Piosenki Ludowej w Kaniem. Mateusz godnie reprezentował nasza szkołę, śpiewając piosenkę " W poniedziałek rano". Swoim śpiewem rozbawił całą publiczność. W przepięknej scenerii dawnego dworku, tańcom, śpiewom i pląsom nie było końca. Nastrój dobrej zabawy towarzyszył nam do końca. Tacy z nas artyści, że spontanicznie tez potrafimy odnaleźć się w każdej sytuacji.Wychowankowie z SOSW znów w akcji
"Sprzątanie Świata-Polska 2018" - 09.2018 r.

     Kolejny już razwłączyliśmysię w akcję "Sprzątanie Świata", której organizatorem jest fundacja "Nasza Ziemia".W tym roku w porządkowaniu terenów leśnych w miejscowości Turka wzięło udział 6 wychowanków z gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy wraz z opiekunami: Katarzyną Sokaluk i Joanną Nizioł. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem pana Cezarego-podleśniczego z Leśnictwa Husynne.
     Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie potrzeby dbania o środowisko przyrodnicze. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie sprzątanie lasu przebiegło sprawnie. W worki i rękawice ochronne zaopatrzyło nas Starostwo Powiatowe w Chełmie.
     Cieszymy się, że z roku na rok śmieci jest coraz mniej.Pielgrzymka na Górkę Chełmską - 7.09.2018 r.

     W dniu 07.09.2018r. uczniowie naszej szkoły pielgrzymowali z mieszkańcami parafii Dorohusk do Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie.Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty! - 3.09.2018 r.

     3 września 2018 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęto odczytaniem listu od Rzecznika Praw Dziecka. Proboszcz Parafii w Dorohusku i Przewodnicząca Rady Rodziców życzyli wszystkim wielu sukcesów. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Kloc przedstawiając organizację roku szkolnego. Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z rodzicami udali się do klas na powakacyjne spotkania z wychowawcami.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
w Dorohusku
Ul. Graniczna 1
22-175 Dorohusk
Tel/fax: 082-566-10-33

E-mail:
soswdorohusk@data.home.pl


Więcej