Wydarzenia

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

     24 czerwca zakończył się rok szkolny 2021/2022. Był to wyjątkowy, a jednocześnie bardzo wzruszający dzień dla uczniów szkoły przysposabiającej do pracy, którzy kończyli naukę w naszej szkole. Gratulujemy wszystkim uczniom wyróżniającym się wzorowym zachowaniem, osiągnięciami w nauce oraz w różnych konkursach artystycznych. Szczególne podziękowania składamy również rodzicom naszych absolwentów, którzy byli dla nas życzliwi, zaangażowani, otwarci na współpracę, służyli pomocą, wspierali wszelkie działania podejmowane na rzecz wychowanków. Wszystkim życzymy bezpiecznych i wspaniałych wakacji.
     Mamy nadzieję, że w pamięci pozostaną piękne wspomnienia wspólnie spędzonych lat.Piknik Rodzinny

     Dnia 23 czerwca 2022r. w SOSW w Dorohusku odbył się Piknik Rodzinny z udziałem zaproszonych gości, rodziców, dzieci i pracowników placówki. Impreza była bogata w różnorodne atrakcje.

Na scenie jako pierwszy zaprezentował się Teatr "Azumi" z artystycznym występem pt. "Kot w butach".
Następnie wspaniałe i szalone zabawy zapewnił nam TAKI WODZIREJ - Piotr Maksymiuk.
Uczestnicy imprezy mieli możliwość uczestnictwa w wielu atrakcjach: fotobudka, malowanie twarzy, tatuaży, zaplatanie warkoczyków, dmuchany plac zabaw oraz kreatywne zabawy plastyczne.
Uwagę przybyłych skupiała wystawa prac naszych wychowanków z możliwością ich nabycia.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy służb mundurowych i ratunkowych.
Nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku oraz kiełbasek z grilla. We współpracy z kołem Gospodyń Wiejskich Turka zostały przygotowane regionalne potrawy. Na łasuchów czekały lody, wata cukrowa i popcorn.

Organizacja tak atrakcyjnej imprezy nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego i rzeczowego następujących sponsorów:

Starostwo Powiatowe w Chełmie

Max Danuta Królikowska, Chełm

Pan Dariusz Kędzierawski AC TRUCK

Pani Agnieszka Prus

Koło Łowieckie nr 82 "Dubelt" w Chełmie

Bank Spółdzielczy w Leśniowicach, Oddział Dorohusk

PH Chłodnia IGLOO

Poterewicz Spółka Jawna

H2D Hanna Drygiel

Daniel Misiurski S.C., Wola Uhruska

FRUTIMAR

Firma Handlowa Marek Daniluk

SYNTEC sp. z o. o.

Pan Edward Stasiuk HYDRO-MAX

Koła Gospodyń Wiejskich w Turce

Rodzice wychowanków SOSW w Dorohusku"Turnus rehabilitacyjny - Zakopane 2022 r.".Ślubujemy !!!

     1 czerwca pierwszoklasiści uroczyście zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Najpierw złożyli ślubowanie, a następnie zostali pasowani na uczniów przez panią Dyrektor. Życzmy im samych najlepszych dni w szkole i sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Rodzicom życzymy radości i zadowolenia ze swoich dzieci. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia. Pierwszoklasiści dziękują Pani Dyrektor, Pani Przewodniczącej Rady Rodziców oraz przedszkolakom i uczniom z wychowawcami za wręczone podarunki."Majowe grillowanie" - impreza w grupach wychowawczych.

"Majowe grillowanie" to czas spędzony aktywnie, integracja rodziców, dzieci i nauczycieli a przede wszystkim radość ze wspólnej zabawy. Malowanie na folii, wiosenna moda, karaoke, Zumba dla dzieci i rodziców oraz smakołyki z grilla to niektóre atrakcje, w których z przyjemnością braliśmy udział. Pięknie dziękujemy Rodzicom za przybycie i aktywny udział w imprezie.     W dniu 18.05.2022r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Dorohusku odbyła się prelekcja z udziałem Pana Krzysztofa Nadolskiego- Rzecznika Konsumentów dla m. Chełm i Powiatu Chełmskiego skierowana do młodzieży ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.

     Celem spotkania było przybliżenie informacji n/t pracy rzecznika, tzn. gdzie mieści się jego siedziba, co należy do jego zadań, w jaki sposób i w jakich sprawach się z nim kontaktować. Pan rzecznik zapoznał naszych uczniów z możliwościami rozwiązań w sytuacjach problemowych, jak np: załatwieniem reklamacji u sprzedawcy, rękojmi, zwrotu towaru na tzw. pokazach czy odstąpieniem od umowy zawartej na odległość, np. o kredyt konsumencki.

     Wiedza przekazana przez Pana rzecznika na pewno będzie przydatna przy następnych zakupach. Dziękujemy bardzo."Kolorowy świat bez nałogów"

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

"Kolorowy świat bez nałogów"

Na konkurs napłynęło wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac bardzo mocno gratulujemy !!!Wycieczka szkolna Janowiec - Kazimierz Dolny.

Dnia 26 kwietnia 2022r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dorohusku wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę szkolną do malowniczego Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie ruin zamku, przejazd meleksami, przejście wąwozem "Korzeniowy dół" oraz rejs statkiem po Wiśle to najgłówniejsze atrakcje jakie czekały na uczestników wycieczki.
Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w pamięci.
Na pamiątkę pozostały zdjęcia, zapraszamy do ich obejrzenia.     Z przyjemnością zapraszamy do obejrzenia prac, które wzięły udział w Konkursie Wielkanocnym dla Dzieci i Rodziców. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie. Gratulujemy pomysłów i kreatywności. Wszystkie prace są piękne, dlatego Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują wyróżnienia.Wielkanocne śniadanie.

     Jak co roku, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną, społeczność naszego Ośrodka spotkała się na uroczystym śniadaniu, by w radosnym i podniosłym nastroju przekazać świąteczne życzenia. Zapach tradycyjnych potraw oraz widok pięknie przyozdobionych stołów zachęcał i zapraszał. Nasze wspólne, wielkanocne śniadanie było tak naprawdę wielkim, rodzinnym spotkaniem. Pragniemy, aby nastrój świątecznej radości trwał w nas jak najdłużej.Wielkanocne warsztaty.

     Święta były inspiracją do zorganizowania warsztatów metodycznych dla nauczycieli: "Kartka oraz ozdoba wielkanocna". Spotkania miały na celu wzbogacenie warsztatu pracy w zakresie tworzenia ozdób oraz kartek wielkanocnych. Dziękujemy za udział i zaangażowanie.Wycieczka do Chełma.

     Wycieczka do kina Zorza na seans filmowy pt. "Za duży na bajki". Lekcja życia, której doświadcza główna postać poddana została refleksji i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wyjście do pizzerii Da Grasso na degustację przepysznej pizzy. Mile spędzony czas."Autyzm - jesteśmy różni, lecz równie ważni".

     Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie.
Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.
Symbolem solidarności z "autystami" jest kolor niebieski.
A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
Bądźmy razem!Wycieczka do Sobiboru.

     29 marca 2022r. uczniowie oddziału I i III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy SOSW w Dorohusku udali się na wycieczkę do Sobiboru. Zwiedzali znajdujące się tam Muzeum i Miejsce Pamięci Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady, w którym zamordowano 180 tysięcy ludzi. Dzięki stałej wystawie "SS- Sonderkommando Sobibór. Niemiecki obóz zagłady 1942-1943" oraz przewodnikowi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z historycznymi faktami dotyczącymi sobiborskiego obozu śmierci, jako części zakrojonego na szeroką skalę planu eksterminacji ludności żydowskiej w okupowanej przez Trzecią Rzeszę Europie.Powitanie wiosny.

     Dnia 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzenia się przyrody do życia.
Z wielką radością powitaliśmy Panią Wiosnę aktywnie uczestnicząc w proponowanych grach i zabawach na świeżym powietrzu. Tego dnia rozpaliliśmy pierwsze wiosenne ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Żeby tradycji stało się zadość podpaliliśmy kukłę. Spalenie Marzanny z pewnością przyczyni się do tego, że zima pożegna nas na dobre. W tym dniu na wszystkich twarzach gościło mnóstwo radości i uśmiechu.
Dziękujemy Stowarzyszeniu "Pomocna dłoń" za sponsorowanie prowiantu.NASZE SERCA DLA WAS!

     Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy. W geście solidarności społeczność naszej placówki na różne sposoby angażuje się w pomoc osobom, które opuściły ogarnięty wojną kraj i znalazły schronienie w Polsce. Nasi najmłodsi uczniowie włączyli się w zbiórkę pluszaków, które przekazaliśmy na granicę polsko - ukraińską w Dorohusku, zaś młodzież wspólnie z nauczycielami przygotowuje obiady, które są dostarczane do punktu, gdzie przebywają Uchodźcy z Ukrainy.Szkolny konkurs plastyczny "Świąteczne Anioły".

     Nadrzędnym celem przedsięwzięcia było kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji oraz rozwijanie inwencji twórczej a także promowanie talentów plastycznych przez umożliwienie prezentacji twórczości dzieci i młodzieży. Ze względu na atrakcyjność , pomysłowość i oryginalność prac jury postanowiło wszystkim uczestnikom przyznać wyróżnienia.

Dziękujemy za udział w konkursie.Przygotowania do Wigilii szkolnej.

Samodzielne, świąteczne udekorowanie stołu przez uczestników zajęć "Dekorowanie stołów" realizowanych w ramach projektu "Aktywni zawodowo".Mikolajkowo

Mikołajki z GOKIT w Dorohusku.

Dziękujemy za miłą niespodziankę.


Mikołajki z Kołem Łowieckim nr 82 DUBELT w Chełmie.

Dziękujemy.

Dziękujemy Biało - Zielony Mikołaju za hojne prezenty.
Akcja zorganizowana przez Klub Sportowy "Chełmianka".Mikołajki w SOSW."Kartka dla Obrońców Granic"

Uczniowie i nauczyciele z naszej placówki aktywnie włączyli się w akcję "Kartka dla Obrońców Granic" zorganizowaną przez Fundację Niepodległości i Kuratorium Oświaty w Lublinie. Dzieci i młodzież wykonały kartki okolicznościowe i laurki z podziękowaniami i wyrazami wsparcia dla pełniących służbę na wschodniej granicy naszego województwa żołnierzy, policjantów i pograniczników.ANDRZEJKI

Koniec listopada, to czas Andrzejek - czarów, wróżb i przepowiadania przyszłości. My również zorganizowaliśmy Zabawę Andrzejkowa, podczas której wróżki przepowiadały przyszłość. W tym dniu wszystkie stoiska wróżbiarskie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy zabawy mogli dowiedzieć się jakie niespodzianki los im szykuje, jak będzie miała na imię ich sympatia, czy jaki zawód będą wykonywali w przyszłości. Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki wybranej przez uczniów.
Czy wszystkie wróżby się spełnią? - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy w gronie kolegów i koleżanek."Najciekawsze przebranie bajkowe"

     Konkurs na " Najciekawsze przebranie bajkowe" rozstrzygnięty! Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy, dlatego też wychowankowie naszej placówki zaskoczyli nas mnogością pomysłów i kreatywnością wykonanych kostiumów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę."Bezpieczeństwo na drodze"

     Przedstawiamy prace wykonane w ramach konkursu plastycznego "Bezpieczeństwo na drodze", którego celem jest edukacja i popularyzacja wiedzy dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym."Pamiętamy..."

     Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i pamięci. Jak co roku uczniowie klas przysposabiających do pracy pamiętali o poległych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Na cmentarzu wojennym w Chełmie uporządkowali mogiły, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych żołnierzy."Święto pieczonego ziemniaka"

     Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Dlatego też, 6 października obchodziliśmy w Ośrodku Święto pieczonego ziemniaka. Dzieci wzięły udział w licznych konkurencjach sportowych, a najwięcej radości sprawiło im celowanie do koszyka, bieganie slalomem z warzywami na drewnianej łyżce, czy sadzenie i zbieranie ziemniaków na czas. Po ogromnej dawce pozytywnych emocji wszyscy wzięli udział w ognisku, pieczeniu i degustacji kiełbasek.ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

     1 października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu.To radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1990 roku.

Symbol żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. "smiley face", reprezentuje dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi - bezinteresowny uśmiech i radość życia. Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, aby wszyscy dużo się uśmiechali i poświęcali większą uwagę dobrym uczynkom. Dlatego też wszyscy uczniowie darowali sobie uśmiech oraz dobre słowo.

Wszystkim życzymy, aby uśmiech gościł na twarzy zawsze, nie tylko od święta.Dzień Głośnego Czytania

     29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu, w naszej placówce nauczyciele czytali uczniom w Oddziałach Edukacyjno - Terapeutycznych, Oddziałach Rewalidacyjno - Wychowawczych, przedszkolu i grupach wychowawczych wybrane opowiadania. Całej akcji towarzyszyły liczne przedsięwzięcia: zorganizowana została wystawa książek dla dzieci i młodzieży oraz galeria prac plastycznych związanych z tematyką przeczytanych książek. Uwieńczeniem działań podjętych w ramach udziału w akcji było zorganizowanie konkursu - "Piękne czytanie to też sztuka".Sprzątanie świata

     13 września uczniowie klas przysposabiających do pracy wyruszyli na akcję sprzątanie świata. Zaopatrzeni przez Starostwo Powiatowe w Chełmie, w worki i rękawiczki jednorazowe, uczniowie przemierzali las w miejscowości Turka, zbierając ogromne ilości odpadów. Wśród zebranych śmieci znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach czy opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. To dowód na to, że niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne bez refleksji, iż wyrzucane odpady stanowią zagrożenie dla natury i każdego z nas.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
w Dorohusku
Ul. Graniczna 1
22-175 Dorohusk
Tel/fax: 082-566-10-33

E-mail:
soswdorohusk@data.home.pl


Więcej

Inspektro Danych Osobowych
Beata Woroszyło
E-mail:
IODO@zeto.lublin.pl