"POMOCNA DŁOŃ"

Stowarzyszenie na Rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dorohusku "Pomocna Dłoń" założone zostało w grudniu 2007 r. Powstało z inicjatywy pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Dorohusku.

Stowarzyszenie jest dobrowolnym zrzeszeniem pozarządowym opierającym się na pracy społecznej ogółu jej członków. Ma na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających realizacji swoich celów statutowych. Wszelkie działania Stowarzyszenia, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu pomoc niepełnosprawnym wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dorohusku.

Celem działalności Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" jest:

• opieka nad uczniem niepełnosprawnym, udzielanie pomocy dzieciom z rodzin patologicznych, niepełnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej,
  • prowadzenie działalności dobroczynnej na rzecz dzieci potrzebujących pomocy,
  • wspomaganie rozwoju nauki, edukacji, oświaty i wychowania oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
  • pomoc w organizowaniu wypoczynku dzieci i młodzieży,
  • upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,
  • przeciwdziałanie patologiom społecznym,
  • wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych,
  • działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
  • promocja i organizacja wolontariatu,
  • wspieranie rozwoju bazy naukowej i rehabilitacyjnej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dorohusku,
  • organizacja różnych form rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu powiatu chełmskiego.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
  1. Prowadzenie działalności promocyjnej i reklamowej.
  2. Wspieranie uzdolnień dzieci i młodzieży, pogłębianie zamiłowań do sztuki oraz aktywnego uczestniczenia w działalności artystycznej, oświatowej i wychowawczej.
  3. Organizowanie konkursów, przeglądów, zawodów o zasięgu gminnym i regionalnym.
  4. Inicjowanie i rozwijanie wszelkich form integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z ich zdrowymi rówieśnikami.
  5. Organizowanie wystaw prac wychowanków.
  6. Organizowanie i prowadzenie wszelkich form zajęć pozalekcyjnych zaspokajających różne potrzeby naszych podopiecznych ze szczególnym uwzględnieniem zajęć rehabilitacyjnych, usprawniających, wspierających, oraz stymulujących rozwój fizyczny i umysłowy.
  7. Pozyskiwaniu środków finansowych na realizację celów statutowych Stowarzyszenia.
  8. Inicjowaniu i prowadzeniu innych form działalności w celu popularyzowania i realizacji zadań Stowarzyszenia.

Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy